Niezbędnik eksportera – decyzja o eksporcie

6 marca, 2024

O eksporcie mówi się wiele, zwłaszcza w kontekście sukcesów firm na rynku globalnym. Gracze, którym udało się podbić inne kraje, stają się ambasadorami Polski. Firma buduje swoją reputację i markę, a przy okazji promuje region. Sukces międzynarodowy to jednak przysłowiowa wisienka na torcie. Planowanie i realizacja działań eksportowych to trudny proces, ale warto działać w tym temacie, bo potencjalne korzyści są bardzo duże.

Eksport a rozwój firmy

Eksport umożliwia poszerzenie rynku docelowego, co może przynieść wzrost sprzedaży i zysków. Przez dostęp do nowych rynków firma zwiększa skalę działania i dywersyfikuje ryzyko. Pomaga to zapewnić stabilność i umożliwia rozwój. Współpraca międzynarodowa pozwala firmie spojrzeć na rynek i na swoją ofertę z szerszej perspektywy. Kontakt z kontrahentami wywodzącymi się z innych krajów to konfrontacja z innymi oczekiwaniami, a co za tym idzie pole do wprowadzanie innowacji w procesach i produktach.

Jednak eksport to również poważne wyzwanie. Konieczne jest dostosowanie się do różnych regulacji handlowych, kulturowych i językowych, szczegółowe zaplanowanie działań i przewidywanie możliwych ryzyk. Dostosowanie się do tych wymogów wymaga zasobów i czasu. Koszty operacyjne wzrastają również ze względu na konieczność transportu towarów czy międzynarodowej promocji. Rynek międzynarodowy jest też konkurencyjny, dlatego firma musi być świadoma swoich przewag i umiejętnie je wykorzystywać. Do tego należy dodać trudne do przewidzenia ryzyko polityczne i gospodarcze. Każda firma powinna zweryfikować swoją gotowość do podjęcia działań na rynkach zagranicznych. Wymaga to chłodnego spojrzenia na posiadane zasoby, realne szanse i poziom ryzyka, jaki jesteśmy w stanie zaakceptować. Gra jest warta świeczki, ponieważ zaangażowanie w eksport może wznieść firmę na zupełnie nowy poziom rozwoju.

Eksport a rozwój regionu

Wysoki poziom eksportu wpływa też na rozwój regionu i kraju, ponieważ przyciąga pieniądze z zewnątrz. Kiedy wytwarzamy coraz więcej produktów i usług na miejscu, a sprzedajemy je poza granicami, dochody firm rosną i powstają nowe miejsca pracy. W regionie coraz więcej inwestuje się w innowacje, rosnące firmy potrzebują nowych dostawców, w tym lokalnych. Dzięki eksportowi regiony zyskują na znaczeniu międzynarodowym i kształtują swoją reputację jako miejsca sprzyjającego inwestycjom i handlowi. Przy okazji korzysta na tym chociażby branża turystyczna.

Wyzwaniem dla regionu jest jednak umiejętne wsparcie lokalnych firm w eksporcie. Przedsiębiorcy oczekują wsparcia. Popularnością cieszą się regionalne stoiska podczas międzynarodowych wydarzeń gospodarczych, dotacje przeznaczone na internacjonalizację czy seminaria informacyjne dotyczące eksportu. Zadaniem regionalnych instytucji jest wiec stworzenie odpowiedniej infrastruktury sprzyjającej współpracy międzynarodowej. Obecnie, wyzwaniem jest również zrównoważony rozwój. Ważny jest balans pomiędzy rozwojem gospodarczym danego województwa czy kraju a dbałością o środowisko i unikaniem nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych.

Podsumowując, eksport to wyzwanie, ale też duża szansa. Każda firma musi podjąć samodzielnie decyzję o tym, czy angażować się we współpracę międzynarodową. Nie jest jednak sama. Wsparcia może szukać u aktywnych eksporterów, którzy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami podczas spotkań i networkingów. Warto być na bieżąco z ofertą instytucji otoczenia biznesu w zakresie szkoleń i warsztatów czy wspólnych wyjazdów targowych.

Przeczytaj także

Skip to content